Kuukausimarkkinoiden Museo infossa tietoa Vankilamuseosta
Hämeenlinnan kaupungin historiallinen museo jalkautuu juhlavuotensa kunniaksi yleisön pariin joka kuukauden ensimmäisenä tiistaina Hämeenlinnan torin kuukausimarkkinoilla. Museo infossa jaetaan tietoa museon toiminnasta sekä juhlavuoden näyttelyistä ja tapahtumista. Samalla myynnissä on museokaupan valikoimaa.
Torilla voi tavata kaikkia museossa työskenteleviä ammattilaisia. Seuraavilla kuukausimarkkinoilla tiistaina 3.7. vuorossa on Vankilamuseon tutkija Saija Sillanpää. Saijan kanssa pääsee keskustelemaan kaikenlaisista Vankilamuseoon ja vankeinhoitoon liittyvistä kysymyksistä. Saija on tavoitettavissa infopisteellä varmimmin noin klo 10–13.
Vankilamuseo on vuosia ollut Hämeenlinnan kaupungin historiallisen museon suosituin käyntikohde. Monet kävivätkin jo 15.6. nauttimassa kakkutarjoilusta Vankilamuseon 15-vuotissyntymäpäivillä. Nyt torilla voi jatkaa vaikka syntymäpäivillä virinneitä keskusteluja.
 |
| Tungosta Vankilamuseon 15-vuotissyntymäpäivillä 15.6.2012 |
Museo info on ideoitu yhteistyössä Hämeenlinnan Kaupunkikeskustayhdistys ry:n kanssa. Yhdistys suunnittelee elävöittävänsä torikauppaa tulevaisuudessa useammilla vuokrattavilla myyntikojuilla ja museon infopiste toimii siten myös uusien markkinakojujen pilottihankkeena. Alkuvuoden kokeilujen perusteella torilla seisookin nyt jo toinen uudistettu versio markkinakojusta, jonka tunnistat iloisesta punaisesta väristä. Tervetuloa tapaamaan museoihmisiä!

Lisää uutisia
Viimeksi muokattu
28.3.2013