VANHUSNEUVOSTO 2017-2021

Hämeenlinnan kaupunginhallitus on kokouksessaan 4.9.2017 asettanut vanhusneuvoston toimikaudeksi 2017-2021. 

Varsinaiset jäsenet:

  • Ossi Lapisto, puheenjohtaja
    • Hämeenlinnan Eläkkeensaajat ry
    • yhteystiedot: 0500 499871
      Myllymäenkatu 4 as 3, 13130 Hämeenlinna
      ossi.lapisto@pp.inet.fi
  • Sirkka-Liisa Virtanen, varapuheenjohtaja
    • Hämeenlinnan Kansalliset Seniorit ry
    • yhteystiedot:040 589 0282
      sirkkaliisa.virtanen@saunalahti.fi
  • Sinikka Haapsamo
    • Eläkeliiton Kalvolan yhdistys ry
    • yhteystiedot: 0400 950704
      Haapsamontie 137, 14500 Iittala
      sinikka.haapsamo@gmail.com
  • Seppo Saari
    • Eläkeliiton Hauhon yhdistys ry
  • Irja Haljoki
    • Kalvolan Eläkkeensaajat ry
  • Anja Huostila
    • Lammin Kansalliset Seniorit ry
    • yhteystiedot: 0400 871847
      Virnatie 8, 16900 Lammi
      anja.huostila@gmail.com
  • Juhani Hämäläinen
    • Hämeenlinnan Seudun Kristilliset Eläkeläiset ry
    • yhtystiedot: 040 451061
      Rakuunankatu 3 C 37, 13130 Hämeenlinna
      juhani.hamalainen@hotmail.fi
  • Jarmo Röksä
    • Hämeenlinnan Eläkeläiset ry
    • yhteystiedot: 050 521 9301
      jarmo.roksa@hotmail.com
  • Heikki Karisto
    • Sotainvalidien Veljesliitto
    • yhteystiedot: Tuvilantie 5, 14820 Tuulos
      hkaristo@gmail.com

Varajäsenet:

  • Ulla Pullola
    • Hämeenlinnan Eläkesaajat ry
    • yhteystiedot: 0500 875624
      Tapionpolku 5, 13500 Hämeenlinna
      ulla.pullola@pp1.inet.fi
  • Pirjo Valkjärvi-Nystedt
    • Hämeenlinnan Kansalliset Seniorit ry
    • yhteystiedot: 040 522 0454
      pirjo.valkjarvi-nystedt@pp.inet.fi
  • Riitta Hakamäki
    • Eläkeliiton Rengon yhdistys ry
    • yhteystiedot: 050 560 0465
      Järviöistentie 187, 13500 Hämeenlinna
      riitta.hakamaki@luukku.com
  • Kaisa Kleemola
    • Eläkeliiton Hämeenlinnan yhdistys ry
      yhteystiedot: 040 752 4899
      Wetterhoffinkatu 4 A 20, 13100 Hämeenlinna
  • Anneli Keskitalo
    • Eläkeliiton Rengon yhdistys ry
  • Asta Granat-Tapaila
    • Lammin Eläkkeensaajat ry
    • yhteystiedot: 040 7080413
      Haapainojantie 4-6 C, 16900 Lammi
      asta.granat@gmail.com
  • Markus Kaistinen
    • Hämeenlinnan Seudun Kristilliset Eläkeläiset ry
    • yhteystiedot: 044 3099437
      Mertapolku 2 A 9, 13210 Hämeenlinna
      markus.kaistinen@luukku.com
  • Airi Kalinainen
    • Hämeenlinnan Eläkeläiset ry
    • yhteystiedot: 050 306 4996
  • Marja Anttonen
    • Sotainvalidien Veljesliitto
    • yhteystiedot: 040 505 6607
      marja.anttonen48@gmail.com

Lautakuntien edustajat vanhusneuvostossa

  • Soila Nyholm, kaupunkirakennelautakunnan edustaja
  • Pentti Nyholm, sosiaali- ja terveyslautakunnan edustaja
  • Kylli Kylliäinen, sivistus- ja hyvinvointilautakunnan edustaja
  • Lautakuntien edustajien yhteystiedot

Ikäihmisten vaikuttajaraati

Vanhusneuvosto tekee yhteistyötä ikäihmisten vaikuttajaraadin kanssa. Kokouksessaan 7.9.2017 vanhusneuvosto päätti, että ikäihmisten vaikuttajaraadin puheenjohtaja osallistuu vanhusneuvoston kokouksiin. 

Vanhusneuvoston sihteeri:

Riitta Tuominen
Erityissuunnittelija
Hämeenlinnan kaupunki
Ikäihmisten palvelut

Raatihuoneenkatu 9-11, 4. kerros
riitta.tuominen (at) hameenlinna.fi
03 621 2312

Viimeksi muokattu: 13.2.2018