Hämeenlinnan pääkirjaston maksuttomat digiopastukset auttavat arjen pulmissa

Hämeenlinnan pääkirjaston digiopastus alkaa kesätauon jälkeen elokuun lopussa. Kirjastossa opastetaan oman älypuhelimen, tablettilaitteen, tietokoneen sekä netin ja verkkopalvelujen käytössä.  

Digi-Pönkki kokoontuu 31.8.-23.11.2023 torstaisin klo 10.00-11.30 pääkirjaston pohjakerroksessa, jonne pääsee sujuvasti Rauhankadun puoleisesta ovesta.

Digi-Pönkissä on tavattavissa useita opastajia. Opastuksissa on tauko viikoilla 41 ja 42. (12.-19.10.)

Henkilökohtaista opastusta tiistaisin ja keskiviikkoisin

Digi-Pönkin lisäksi kirjastosta saa henkilökohtaista digiopastusta 12.9. alkaen myös tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 10-11.30 ja 12.30-14.00 yläkerran Urban Office-huoneissa 4-6.

Syyslomien aikaan 10.10. alkaen opastusta ei järjestetä. Opastus jatkuu taas tiistaina 31.10. marraskuun toiseksi viimeiselle viikolle asti.

Opastukseen ei voi varata aikaa etukäteen. Ruuhkan sattuessa voi joutua odottamaan omaa vuoroaan. Laite ja laturi on hyvä ottaa mukaan sekä virkistää muistia tarvittavista salasanoista. 

Hämeenlinnan kaupunginkirjasto järjestää digiopastukset yhdessä Kiipulan ammattiopiston kanssa. Opastajina toimivat Kiipulan IT-tukihenkilöopiskelijat.

Digiopastukset kirjaston verkkosivuilla.