Hei nuori! Tule meille kesätöihin tulevaisuusagentiksi

Etsimme 14 tulevaisuusagenttia kesätyöhön Avoin kunta -hankkeeseen. Tehtävänäsi on osallistua työyksikön arjen tehtäviin, kerätä ideoita, kirjata kehittämisajatuksia ja toteuttaa julkaisuja sosiaaliseen mediaan. Oletko sinä innostunut kaupungin palvelujen kehittämisestä?

Tehtävät:

Kaupunkikulttuuri: Toteutamme maalausprojektin ulkotiloissa

HÄX -nuorisokulttuuri, Juuso Suuronen juuso.suuronen@hameenlinna.fi p. 040 8696469

Musiikki: Tehtäviä kirjaston musiikkiosastolla ja tulevaisuuden palvelujen ideointia

Toivomme nuorelta aktiivista musiikkiharrastuneisuutta ja/tai kiinnostusta musiikkiin ylipäätään sekä sujuvaa sosiaalisen median sovellusten käyttöä.

Tulevaisuuden musiikkikirjasto, Eliisa Erkamo eliisa.erkamo@hameenlinna.fi,
p. 050 572 3586 tai Ilkka Marjanen ilkka.marjanen@hameenlinna.fi, p. 050 5090782

Museo: Tehtäviä historiallisessa museossa ja tulevaisuuden palvelujen ideointia

Tulevaisuuden museo -projekti, Annaliina Granqvist annaliina.granqvist@hameenlinna.fi, p. 0408696264

Taide: Tehtäviä taidemuseossa ja tulevaisuuden palvelujen ideointia

Tulevaisuuden taidemuseo -projekti, Hämeenlinnan taidemuseo, Heidi Anttonen heidi.anttonen@hameenlinna.fi p. 050 4774 222

Viestintä: Keskustelukulttuurin edistäminen Erätauko-menetelmällä

Veera Antikainen veera.antikainen@hameenlinna.fi p. 040 8696250

Hae mukaan 8.4. klo 16 mennessä

Voit laittaa hakemuksen suoraan yhteyshenkilölle vapaamuotoisena tekstinä sähköpostilla tai vaikka videona WhatsApilla. Kerro itsestäsi ja siitä miksi olet kiinnostunut tehtävästä. Valitse luettelosta vain yksi tehtävä ja mainitse lähettämäsi viestissä projektin nimi: Kesä22työ.

Tulevaisuusagenttien kesätyö on tarkoitettu hämeenlinnalaisille 1998-2007 syntyneille nuorille. Projektin 50 työtuntia ajoittuvat ohjaavien yksikköjen ohjeiden mukaisesti ajanjaksolle 1.5.-30.6.2022.

Projektiin otetaan mukaan ensisijaisesti nuoria, joilla ei ole kesälle 2022 toista kaupungin tukemaa kesätyötä, kuten OP-seteliä tai kaupungin kesätyöseteliä. Valintahaastattelut toteutetaan 11.4.-25.4.2022, minkä jälkeen tehdään päätös viimeistään 29.4.2022.

Kun sovitut työtunnit ovat täynnä ja ohjaajasi on hyväksynyt suorituksen, saat projektista palkkaa 500 euroa. Valituille nuorille pidetään yhteinen info (Teamsissa) ennen töiden aloittamista.

Lisätietoja tehtävistä: Jos sinulla on kysyttävää, soita tai lähetä viesti tehtävän vastuuhenkilölle (luettelo yllä).

Lisätietoa hankkeesta: Heli Pirkkalainen, suunnittelija, p. 040 7425295

Lisätietoa työsopimuksesta: Sara Rantanen, työllisyyssihteeri, p. 050 509067