Sivistyksen ja hyvinvoinnin toimialan koronarajoitukset 21.1.-15.2.2021
Kaupungin valmiusjohtoryhmä on päättänyt 19.1.2021 seuraavista rajoituksista, jotka ovat voimassa 21.1.-15.2.2021 sivistyksen ja hyvinvoinnin toimialalla:
Museot on suljettu. Taidemuseon Engel-rakennuksen museomyymälä ja Kaupunginmuseon Museo Skogsterin myymälä ovat tarvittaessa auki rajoitetusti.
Kirjastot ovat auki asiointiaikana, asiointiaika enintään 15 min. Vain lainaus- ja palautusautomaatit ovat käytössä. Kirjastoautot kulkevat, mutta sisällä voi olla enintään 3 asiakasta kerrallaan. Hauhon, Lammin, Rengon ja Tuuloksen kirjastoissa palvelupisteiden palvelut toimivat normaalisti ja vähävaraisille tarkoitettua kasvomaskijakelua jatketaan.
Omatoimiasiointi, lehtien lukusalit, kaikki työskentely-, kokous-, harrastustilat ja Urban office pidetään suljettuna. Nummen kirjasto on suljettu.
Kirjastoissa ei järjestetä tapahtumia eikä ryhmävierailuja.
Varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen sisätiloja ei ole mahdollista käyttää harrastustoimintaan.
Nuorisotilat on suljettu.
AIMO-koulun ja ARX:n toiminta kulttuuripolkua lukuun ottamatta toteutetaan etänä tai ulkotiloissa aluehallintoviraston (AVI) määräysten mukaisesti.
Perusopetuksen henkilöstön sekä yläkoulujen ja alakoulujen 6.vuosiluokan oppilaiden osalta on voimassa kasvomaskisuositus 15.2.2021 asti.
Lisätiedot:
- Sivistys- ja hyvinvointijohtaja Päivi Raukko, paivi.raukko@hameenlinna.fi, p. 050 599 6410
- Opetustoimenjohtaja Mika Mäkelä, mika.makela@hameenlinna.fi, p. 040 530 0791
- Varhaiskasvatusjohtaja Elina Oja, elina.oja@hameenlinna.fi, p. 050 305 0979
- Kulttuuripäällikkö Janne Nieminen, janne.nieminen@hameenlinna.fi, p. 0400 923 961