Hyppää sisältöön

Mehtäläiset – ympäristötaidenäyttely Rengon Metsä Elämyspolulla

Mehtäläiset – ympäristötaidenäyttely Rengon Metsä Elämyspolulla

Mehtäläiset – ympäristötaidenäyttely Rengon Metsä Elämyspolulla

Mehtäläiset on ympäristötaidenäyttely, joka järjestetään Rengon Metsä Elämyspolulla 13.9.–18.10.2026. Näyttelyssä nähdään metsän kummallisia asukkeja, tärkeiksi merkittyjä paikkoja ja ihmeellisiä uusia elementtejä. Näyttely kutsuu kävijät tutustumaan taiteeseen metsäisessä ympäristössä.

Näyttelyn taiteilijat ovat Minttu Saarinen, Elina Vänttinen, Noora Savolainen ja Eeva Raudas.

Avajaisia vietetään sunnuntaina 13.9. klo 11–14. Avajaispäivän ohjelmassa on nokkoslankatyöpaja, Wunderbaum-työpaja sekä elävää musiikkia. Musiikista vastaavat Hanna Koukku yhtyeineen ja Aino Ruotanen. Huonon sään sattuessa ohjelma perutaan.

Mehtäläiset-näyttely on osa Taiteilijat Pitäjissä -hanketta, jonka tavoitteena on tuoda taiteilijoita ja taidetoimintaa osaksi Hämeenlinnan maaseutualueiden ja pitäjien yhteisöjä sekä vahvistaa paikallista kulttuuritoimintaa.

Taiteiljat Pitäjissä – Leaderhanke on saanut EU:n maaseudun kehittämisrahoituksen.

Näyttelyn aikana polulla tapahtuu myös muuta mukavaa ikäihmisille keskiviikkona 7.10. klo 13-15.