Hyppää sisältöön

Jokainen aikakausi on antanut miehenä olemiselle omat määritelmänsä. Millaisena on pidetty miehen velvollisuuksia ja mitä etuoikeuksia hän on nauttinut. Myös miehen rooli on muuttunut ajan saatossa. Millaista oli olla mies menneisyyden Suomessa?

Mies ja miten se tehdään -näyttelyssä esitellään neljä näkökulmaa miehen menneisyyteen.

Yhtä miehen historiaa on mahdotonta kertoa. Miehen asema ja mahdollisuudet ovat aina riippuneet ajasta, paikasta, syntyperästä, varallisuudesta ja yhteiskunnallisesta asemasta.

Näyttelyssä avataan neljän näkökulman kautta sitä, miten miehen asemaa on määritelty ja millaisia mahdollisuuksia, etuoikeuksia ja velvollisuuksia siihen on eri aikoina liittynyt.

Näyttelyn neljä näkökulmaa ovat kirjoittaneet filosofi ja kirjailija Eero Ojanen, yliopistotutkija ja historioitsija Tiina Miettinen, pukeutumisen ja kulutuksen väitöskirjatutkija Tytti Lehtovaara ja historioitsija Juha-Matti Granqvist.

Näyttely kutsuu pohtimaan, mitä miehenä oleminen eri aikoina on merkinnyt ja mitä se merkitsee tänä päivänä.

Mies ja miten se tehdään, Museo Skogsterin yläkerta 11.9.2026–12.9.2027

Raatihuoneenkatu 8,

13100 Hämeenlinna

Puh. 03 621 2979

museoskogster@hameenlinna.fi