Palanderin talon kekri 2026
Palanderin talossa (Linnankatu 16) vietetään kekriä tänä syksynä. Tutustu näyttelyyn ja tapahtumaan.
10.10.–8.11.2026 Palanderin talon kekri -näyttely
Ennen halloweenin rantautumista Suomeen on tähän aikaan vuodesta vietetty sadonkorjuujuhlana kekriä. Kekrin aika on sadonkorjuuajan lisäksi myös siirtymän aikaa valoisasta työkaudesta talven pimeyteen. Ilo kuluneen vuoden anneista ja huoli seuraavan vuoden tulosta kohtaavat. Tällainen aika on myös otollinen luonnon, kuoleman ja vuodenkierron mysteereille. Palanderin talon kekri -näyttelyssä kerrotaan sadonkorjuujuhlaan valmistautumisesta ja kekriin liittyvistä uskomuksista. Syksyn 2026 teemana on valo ja pimeys.
Näyttely on avoinna la-su klo 12–16. Liput museoon 8/6/0 € myös Museokortti käy.
Pe 30.10. klo 17–21 Palanderin talon kekri -tapahtuma
Palanderin talossa uppoudutaan jälleen tänä vuonna muinaissuomalaiseen sadonkorjuujuhlaan kekriin, vainajauskomusten, hämärän olentojen ja pimeyden sekä valon johdattelemana. Kekritapahtumassa voi törmätä hämärän olentoihin, virittäytyä hyytävään tunnelmaan hiukan karmivassakin ympäristössä ja hakea ennustuksen tulevalle vuodelle karmivan musiikin säestämänä. Lisää tietoa tapahtuman ohjelmasta tulossa pian!
Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton. Tapahtuman suositusikäraja on K-12 – jotkin osiot saattavat jännittää ja pelottaa.
Tutustu myös muihin Mystisen Hämeenlinnan tapahtumiin: Mystinen Hämeenlinna