Hyppää sisältöön
Ulkoilija istuu kaatuneen puun päällä Evolla ja katselee maisemia.

Evo ja Tarus

Evon ja Taruksen seutu on yksi Etelä-Suomen laajimmista yhtenäisistä metsäalueista. Vaihtelevat metsämaat ja useat järvet ja lammet luovat erinomaiset olosuhteet retkeilyyn ja luonnontarkkailuun.

Ulkoilija kävelee metsäpolulla Evolla.

Evon retkeilyalue

Evon metsäluonnossa kulkee useita luontopolkuja sekä Ilvesvaellus-patikkareitit Asikkalaan ja Taruksen kautta Padasjoelle. Lisäksi alueella on runsaasti palveluja, kuten partiolaisten suosima leirialue. Evo on suurelta osin valtion omistamaa retkeilyaluetta.

Kaatuneita puita metsässä.

Taruksen retkeilyalue

Taruksen retkeilyalue on noin 1 000 hehtaarin laajuinen virkistys- ja metsätalousalue, joka liittyy Evoon Padasjoen lounaisosassa. Tarus on Hämeenlinnan kaupungin omistuksessa.

Taruksen metsissä liikkuu talviaikaan hirviä ja myös alueen tunnuseläimestä, Ilveksestä tehdään silloin tällöin havaintoja. Alueella on myös runsaasti linnustoa.

Taruksen retkeilyalueelta löytyy kaksi teemareittiä.

Alueella heikko verkko- ja puhelinyhteys

Evolla ja Taruksella on heikko puhelin- ja verkkoyhteys, joten lataa kartta tai hanki paperikartta alueista ennen retkeä.

Taruksen teemareitit

Karhunlenkki

Kelkutteentie, 17470 Padasjoki

Karhulenkki on noin kuuden kilometrin ympyräreitti, joka kulkee muun muassa Kelkutteenharjulla ja Karhumäellä. Polun varrella on infotauluja, joiden teemana on sananlaskut.

Ylläpitäjä: Hämeenlinna

Lue lisää

Savottapolku 4,2 km

Kelkutteentie 492, 17510 Nyystölä

Kelkutteelta lähtevä luontopolku. Se kertoo alueen erakkoasujien kohtaloista sekä savottojen historiasta vuosina 1850 – 1950. Polku on merkitty maastoon ilveksen tassu -merkein.

Ylläpitäjä: Hämeenlinna

Lue lisää

Vuokrattavia retkikohteita Taruksella

Taruksella on kaupungilta vuokrattavia retkikohteita, jotka ovat aitoja jätkä- eli metsätyökulttuurin savottakämppiä.

Edessä savusana kunttakatolla ja takana siintää lampi

Taruksen tulipaikat ja ilmaislaavut

Maastopalovaroituksen aikana avotulen teko on kielletty

Huomioi aina maastopalovaroitus. Varoituksen aikana kaupungin ylläpitämille tulipaikoille ei saa sytyttää tulta.

Saapuminen ja esteettömyys

Padasjoen lounaisosassa sijaitsevalta Taruksen retkeilyalueelta aina Evon retkeilyalueelle jatkuva ulkoilualue sijaitsee teiden nro 24 (Padasjoki-Lahti) ja nro 53 (Padasjoki-Lammi) varrella. Hämeenlinnasta Evolle matkaa kertyy noin 50 km.

Taruksen retkeilyalueelle etelästä Hämeenlinnan kautta tullessa ei voi ajaa Evon alueen kautta, koska tie on poikki sillan kohdalta. Evolta tulee jatkaa Padasjoelle nelostien varteen. Padasjoelta tullessa tulee jatkaa nelostietä kohti Lahtea viisi kilometriä. Tämän jälkeen käännytään Taruksentielle, jonka kautta pääsee hoidetulle osalle Kelkutteentietä.

Metsähallitus ylläpitää Evolla esteettömiä luontokohteita, joiden kohdekuvaukset löytyvät luontoon.fi-verkkosivustolta.