Fiksua työtä 2027: Sijaisopettajan edu-tunnukset 15 minuutissa
Hämeenlinnan kaupungilla oli aiemmin käytössä sijaisopettajien yhteiskäyttötunnuksia, jotka eivät enää vastanneet tietoturvavaatimuksia. Tunnuksista luovuttiin, mutta niiden tilalle tullut ratkaisu ei vastannut riittävän hyvin koulujen arjen tarpeisiin. Esitin idean opetusverkon kehittämishankkeiden työryhmälle.
Sijaisten käyttäjätunnusten tilaamista varten rakennettiin helppokäyttöinen Wilma-lomake. Lisäksi Enter System Solutions Oy:n kanssa toteutettiin nopeampi automaatio. Aiemman kolme kertaa vuorokaudessa tapahtuneen päivityksen sijaan tiedot päivittyvät nyt 15 minuutin välein.
Muutos näkyy konkreettisesti koulujen arjessa. Lyhytaikainen sijainen pääsee aiempaa nopeammin kaupungin työkoneelle ja valtakunnallisiin sähköisiin opetusmateriaaleihin. Myös sijaisten tietojen käsittelyyn kuluva työ on vähentynyt ja sähköpostiliikenne keventynyt.
Sijaisrekisteri tarjoaa hyvät mahdollisuudet toiminnan jatkokehittämiseen. Sen pohjalta voidaan rakentaa esimerkiksi keskitetty sijaisrekrytointi. Järjestelmien välisiä yhteyksiä ja automaatiota hyödyntämällä voidaan tulevaisuudessa sujuvoittaa myös esimerkiksi sijaisten virkamääräysten tekemistä.
Kehittäjät
Risto Kolmonen, opetuspalveluiden suunnittelija
Antero Paajanen, ICT-suunnittelupäällikkö
Fiksua työtä -blogi esittelee Hämeenlinnan kaupungin työntekijöiden kehittämiä arjen innovaatioita ja onnistumistarinoita.