Palkittu! Fiksua työtä 2024: Välituntiseinä

Koulumme välituntiseinälle on koottu tietoa välituntitoiminnasta. Sieltä löytyvät välituntisäännöt, kenttävuorot, välituntilainaamon aukioloajat, tietoa välkkäreiden toiminnasta, ideoita välituntipuuhiksi sekä apua ongelmatilanteiden ratkaisemiseen. Tiedot on koottu ikkunaan, josta ne näkyvät hyvin koulun pihalle. Välituntiseinä kokoaa yhteen aiemmin hajallaan olleen tiedon. Seinällä olevia tietoja voi päivittää tarpeen mukaan, esimerkiksi talvella lisätä lumipalloihin liittyvät säännöt. Oppilaat vastasivat kyselyyn välituntisäännöistä ja välituntien ongelmakohdista. Tämän kyselyn pohjalta on tarkoitus lähteä päivittämään koulumme välituntisääntöjä ja tarkentaa välituntivalvojien ohjeistuksia. Tavoitteena on lisätä oppilaiden tunnetta turvallisesta koulupäivästä ja vähentää välituntikiistoja.  

Kehittäjä

Elina Rusanen, erityisluokan opettaja

Fiksua työtä -blogi esittelee Hämeenlinnan kaupungin työntekijöiden kehittämiä arjen innovaatioita ja onnistumistarinoita.