PALKITTU! Fiksua työtä 2026: Iittalan yhtenäiskoulun Kulttuurikopla

Kulttuurikopla on Iittalan yhtenäiskoulussa vuonna 2022 kehitelty ja käyttöönotettu toiminto. Alkuidea siihen on syntynyt Wow experience -nimisessä Erasmus-hankkeessa, jossa mietittiin islantilaisten, pohjois-makedonialaisten ja norjalaisten kollegoiden kanssa, miten ammattitaiteilijoiden ja koulun välistä yhteistyötä entisestään voitaisiin lisätä ja syventää.

Kulttuurikopla koostuu vapaaehtoisista 5.-9.-luokkalaista oppilaista, jotka ovat kiinnostuneita kulttuurista ja sen erilaisista ilmenemismuodoista. Tehtäviä on paljon, ja ne ovat vuosien varrella vähän vaihtuneetkin. Yksi tärkeimmistä ja näkyvimmistä tehtävistä on vieraiden vastaanottaminen koululla. Tällaisia vieraita ovat vuosien varrella olleet kaikki koulullamme esiintymässä käyneet taiteilijat, ulkomaiset vierailijat, opetustoimen virkamiehet, muiden koulujen opettajat ja oppilaat näistä esimerkkeinä. Kulttuurikoplalaiset ottavat vastaan myös koulun perinteisiin juhliin saapuvat vieraat ja opastavat heidät paikoilleen.

Kulttuurikoplaisilta onnistuu koulun tilojen ja toimintojen esittely, erilaisten esitysten mainostaminen, tilaisuuksien juontaminen sekä esiintyjien ja vierailijoiden haastatteleminen. Kopla tutustuu vierailijoihin etukäteen ja miettii itse kysymyksiä ja juontojensa sisältöjä oppimansa perusteella. Kulttuurikopla kokoontuu opettajan johdolla noin kaksi-kolme kertaa kuukaudessa, toisinaan useamminkin, jos tarvetta on.

Erilaisiin esityksiin liittyvät tehtävät:

  • isännöivät kulttuurivierailuja (ottavat vastaan artistit ja esittelevät yleisölle, vastaavat mahdollisista tarjoiluista jne)
  • tiedottavat koko koulua tapahtumasta, laativat esitteitä, ennakkotehtäviä ja palautelomakkeita
  • dokumentoivat tapahtuman kuvaamalla, julkaisemalla some-päivityksiä, kirjoittamalla artikkelin lehteen jne.
  • avustavat teknisissä järjestelyissä, kantavat esiintyjien varusteet esityspaikalle, hoitavat äänentoistoa ja valoja

Koplan tehtäviin kuuluu myös elämysvälkkien järjestäminen. Elämysvälkillä esiintyjinä ovat koulumme oppilaat erilaisissa kokoonpanoissa tai vaikkapa yksin. Opettaja auttaa koplalaisia esiintyjien löytämisessä. Elämysvälkillä on kuultu mm. bändejä, yksittäisiä soittajia, runonlausujia ja tarinoita. Koplalaiset juontavat ja järjestelevät tilan noin kolme kertaa lukukaudessa pidettävään elämysvälkkään. He myyjät myös karkkia ja mehua paikalle tulleille katsojille. Tupa on yleensä täynnä elämysvälkän aikaan, joten koulumme yhteisöllisyyden kannalta välkät ovat huippujuttu!

Kulttuurikoplaiset tunnistaa liiveistä, joissa on heidän itse suunnittelemansa logo. Tätä liivijengiä tapaa koulussamme usein. Kahtena vuonna koplalaiset ovat esittäytyneet myös Kohti yläkoulua-messuilla omalla toiminnallisella pisteellään.

Kulttuurikoplan tavoite on lisätä kulttuurin näkyvyyttä ja vaikuttavuutta koulussamme ja aktiivisesti kehittää omaan toimintaansa uudenlaisilla tavoilla. Kulttuurikoplassa oppii projektiluonteista työskentelyä ja yhteistyötaitoja ja saa esiintymisvarmuutta. Kulttuurikoplassa jokaiselle pyritään löytämään mielekästä puuhaa omien vahvuuksien mukaisesti. Vastuuta annetaan jokaiselle niin paljon kuin on valmis sitä kantamaan, joskus hyvinkin pienellä varoitusajalla.

Kehittäjät

Saija Virta, opettaja
Hanna Kökkö, opettaja (ei työskentele enää Hämeenlinnan kaupungilla)

Fiksua työtä -blogi esittelee Hämeenlinnan kaupungin työntekijöiden kehittämiä arjen innovaatioita ja onnistumistarinoita.