PALKITTU! Fiksua työtä 2026: Pyöräilyvälineitä päiväkoteihin

Olen useamman vuoden ajan hankkinut omakustanteisesti ja pyytänyt lahjoituksina pienten lasten pyöriä ja potkupyöriä sekä pyöräilykypäriä. Olen näitä lahjoittanut eri päiväkoteihin koittaen aktivoida niin henkilökuntaa lasten pyöräilyn opettamisen tueksi kuin lapsia harjoittelemaan hyödyllistä motorista taitoa.

Pyöriä ovat saaneet mm. Lammin metsäesikoulu, Hauhon päiväkodit, Kaivokadun päiväkoti ja Seminaarin esiopetus, Siirin päiväkoti, Kankaantaan esiopetus, Hattelmalan päiväkoti.

Idea tähän syntyi, kun kaupunki aikoinaan pyysi lahjoituksena polkupyöriä. Niitä kunnostettiin ja jaettiin eri päiväkoteihin. Jako ei kohdistunut ihan kaikkiin yksiköihin ja huomasin, että päiväkotien välillä oli eroja varusteiden määrässä.

Lisäksi olen pyrkinyt hankkimaan suksia monoineen päiväkotien pihakäyttöön. Lapsia olisi tärkeä aktivoida liikkumaan. Tästä syystä yksiköihin, jossa itse olen toiminut olen hankkinut lisäksi nukenrattaita- ja vaunuja ja vauvanukkeja ulkokäyttöön. Näin saadaan lapset liikkumaan ympäri pihaa ulkoilujen aikana.

Kehittäjä

Anne Salo, Kaivokadun päiväkodin Kanta-Voutilan yksikkö

Fiksua työtä -blogi esittelee Hämeenlinnan kaupungin työntekijöiden kehittämiä arjen innovaatioita ja onnistumistarinoita.