Loppuvuoden tapahtumille jaossa 10 000 euroa

Hämeenlinnan kaupunki uudisti vuodelle 2025 tapahtumien kanssa tehtävää yhteistyötä ja tukimuotoja. Yhteistyöhakemuksia tuli runsaasti heti alkuvuonna, ja jo keväällä haku jouduttiin sulkemaan, koska tapahtuma- ja markkinointiyhteistyöhön varatut rahat oli jaettu.

Tilanne on nyt kesän jälkeen tarkentunut, ja meillä on mahdollisuus jakaa vielä 10 000 euroa loppuvuoden tapahtumille. Edellytys on, että tapahtuma järjestetään vuoden 2025 aikana. Hakemukset tulee toimittaa sunnuntaihin 21.9.2025 klo 22 mennessä verkkosivuiltamme löytyvällä lomakkeella.

Hämeenlinnan kaupunki tukee tapahtumia, jotka lisäävät kaupungin tunnettuutta ja positiivista näkyvyyttä sekä palvelevat erilaisia yleisöjä. Tukeminen perustuu kaupungin strategisiin tavoitteisiin sekä Hämeenlinnan tapahtuma- ja matkailuohjelmaan. Tavoitteena on varmistaa, että Hämeenlinnassa on tarjolla monipuolisia ja kiinnostavia tapahtumia, jotka edistävät yhteisöllisyyttä ja vahvistavat kaupungin asemaa tapahtumakaupunkina.

Tapahtumayhteistyön kriteereissä painotetaan kaupungin vetovoimaisuuden ja positiivisen näkyvyyden lisäksi myös vastuullisuutta ja saavutettavuutta. Hakemuksia arvioidaan muun muassa tapahtuman alueellisen vaikuttavuuden, kasvutavoitteiden ja yhteistyöverkostojen perusteella.

Lisätietoja ja ohjeita hakemiseen verkkosivuiltamme: Tapahtuma- ja markkinointiyhteistyö – Hämeenlinna

Lisätiedot

Niklas Lähteenmäki
Elinvoimajohtaja, Hämeenlinnan kaupunki
niklas.lahteenmaki@hameenlinna.fi
puh. 03 621 5584

Liisa Puputti
Tapahtuma- ja matkailukoordinaattori, Linnan Kehitys Oy
liisa.puputti@linnan.fi
puh. 050 307 7071