Talvi 9.8.2023 – 2.6.2024
Saavutettavat aikataulumme löytyvät reittioppaasta hameenlinna.reittiopas.fi
Paperisia aikatauluvihkoja ei paineta. Paperisia tulosteita saa tarvittaessa palvelupiste Kastellista ja Hämeenlinnan seudun kirjastoista sekä Janakkalassa palvelupiste Lyylistä.
HUOM! Rapamäen oikaisu, Ahvenistontie remontti ja Assi-sairaalan rakentuminen aiheuttavat linjoille 1, 1S, 3, 3K, 3S, 11 ja 14 haasteita aikataulussa pysymiseksi. Varaathan aikaa matkustamiseen lähtemällä edellisellä vuorolla ehtiäksesi jatkoyhteyteen, työpaikalle, kouluun tai muuhun ajoitettuun tapaamiseen.
Aikataulumerkkien selitykset löytyvät sivun lopusta.
Tältä sivulta löydät aikataulumme pdf-tiedostoina.
Kaupunkiliikenne
Yhdistelmä aikataulu Rautatieasema – linja-autoasema- sairaala (pdf-tiedosto) päivitetty 4.8.2023
Linja 1 / 1S Loimalahti – Luolaja – sairaala – keskusta – Kukostensyrjä (pdf-tiedosto)
Linja 2 / 2U Visamäki – keskusta – Aulanko – Aulangon ulkoilumaja (pdf-tiedosto)
Linja 3, 3S ja 3K Loimalahti – sairaala – keskusta – Harvoilanmäki – Siiri (pdf-tiedosto)
Linja 4 Tarvasmäki – Katuma – Katinen – keskusta – Kettumäki (pdf-tiedosto)
Linja 5 Parolannummi – Parola – Katinala – Hämeenlinna – Turenki (pdf-tiedosto) päivitetty 4.8.2023
Linja 10 / 10T Parola – Vähänummi – Katinala – (Poltinaho) – Hämeenlinna – Turenki (pdf-tiedosto) päivitetty 4.8.2023
Linja 11 Loimalahti – sairaala – keskusta – Katinen – Katuma – Tarvasmäki – Äikäälä (pdf-tiedosto)
Linja 13 Miemala – keskusta – Laaniitty (pdf-tiedosto)
Linja 14 / 14K (Kukostensyrjä) – Rautatieasema – keskusta – Loimalahti – Hirsimäki – Vuorentaka (pdf-tiedosto)
Linja 16 Rautatieasema – keskusta – Moreeni – Karanoja (pdf-tiedosto)
Linja 17 / 17K (Kantola) – Rautatieasema – keskusta – Tiiriö – Vuorentaka (pdf-tiedosto)
HUOM! Muutoksia joukkoliikenteessä talvikaudella 2023-2024!
Linjojen 14 ja 17 vaihtopysäkki on jatkossa Vuorentaka. Muutoksesta huolimatta vaihtoyhteys linjojen välillä säilyy samanlaisena kuin ennen. Osa linjan 14 vuoroista korvataan linjatunnuksella 14K ja ne jatkavat Rautatieasemalta Kukostensyrjään. Näin saadaan Kukostensyrjän liikenteen vuoroväliksi 30 min. Muutoksella pyritään helpottamaan kuormitusta linjoilla 1 ja 3. Samoin osa linjan 17 lähdöistä korvataan linjatunnuksella 17K, joka jatkaa Rautatieasemalta Kantolaan. Muutoksella saadaan Keinusaareen ja Kantolaan liikennettä arkipäivisin.
Seutuliikenne
Aikatauluissa saattaa olla muutoksia aikaisempaan. Tarkista oma vuorosi liitteistä tai Reittioppaasta. Aikataulut ja vuorot tulevat näkyville reittioppaassa noin kuukautta ennen liikennöintipäivää.
Janakkalan suunta
Hämeenlinna-Rastikangas-Turenki-Kiipula-Leppäkoski-Tervakoski-(Vähikkälä) (pdf-tiedosto)
Vähikkälä-Tervakoski-Hämeenlinna (pdf-tiedosto)
Turenki-Harviala-Heinäjoki-Mallinkainen-Tanttala-Löyttymäki-Saloinen (pdf-tiedosto)
Turenki-Tarinmaa-Hyvikkälä-Virala-Turenki (pdf-tiedosto)
Turenki-Tarinmaa-Hyvikkälä-Rehakka-Tervakoski (pdf-tiedosto)
Hakoistentie th-Tarinmaa-Kiianlinna th-Turenki (pdf-tiedosto)
Hyvikkäläntie/Kuuslammintie th-Virala-tarinmaa-Turenki (prf-tiedosto)
Hämeenlinna-Tervakoski-Riihimäki (pdf-tiedosto)
Tervakoski-Punkka/Hallakorpi/Uhkoila/Vähikkälä (pdf-tiedosto)
Rengon suunta
Hämeenlinna-Renko (pdf-tiedosto)
Iittalan suunta
Hämeenlinna-Iittala (pdf-tiedosto)
Hauhon suunta
Hämeenlinna-Hauho ja Hauho-Ilmoila (pdf-tiedosto) päivitetty 4.8.2023
Hämeenlinna-Valkeakoski ja Hauho-Ilmoila (pdf-tiedosto)
Hattulan suunta
Hämeenlinna-Parola-Lepaa-Tyrväntö (linjat 620-622) (pdf-tiedosto)
Parola-Suontaka-Mervi-Sattula-Nihattula-Parola (pdf-tiedosto)
Myllykylä-(Kivioja)-Hyrvälä-Sattula-Nihattula-Parola (pdf-tiedosto)
Lammin, Tuuloksen suunta Lahteen
Hämeenlinna-Lammi-Lahti (linjat 800-890) (pdf-tiedosto)
Kaidankorpi-Tuulos-Lammi (linja 820) (pdf-tiedosto)
Vekka Group Oy – koulupäivisin:
Linja 868 Konnarin koulu – Lammi – Sankola – Iso-Evo – Evon metsäopisto (pdf-tiedosto) päivitetty 4.8.2023
Pidätämme oikeuden muutoksiin
Aikataulussa käytettyjen merkkien selitykset
ko | = peruskoulun koulupäivinä |
las | = linja-autoasema |
ras | = rautatieasema |
______ | = autonvaihto (viiva kellonajan alla) |
th | = tienhaara |
z | = ajaa mainitun paikan kautta |
I | = ei aja paikan kautta |
ma-pe | = arkipäivinä maanantaista perjantaihin |
ma-pe+ | = peruskoulujen lukukauden aikana |
ma-pe++ | = peruskoulun lukukauden aikaisina lomapäivinä |
ma-pe+++ | = peruskoulujen kesäloma aikana |
pe | = perjantaisin |
la | = lauantaisin |
su | = sunnuntaisin |
* | = (tähti) markkinaehtoinen vuoro, jossa käy Waltti -matkakortti maksuvälineenä. Liikennöitsijä voi periä lisäksi erillisen lisämaksun. |
Aiheeseen liittyvät
Linjoja 2, 2U ja 4 liikennöi Pekolan Liikenne Oy
23.2.2024
Bus Travel Oy Reissu Ruoti on siirtänyt Hämeenlinnan paikallisliikenteen liikennöintisopimuksensa liiketoimintakaupalla Pekolan Liikenne Oy:lle. Liiketoimintakauppaan sisältyvät linjat 2, 2U ja 4. Liikennöitsijänvaihdos tapahtui sopimuksen …
Linjat 802 ja 890 poikkeusreitille Hämeenkoskella
12.1.2024
Keskustie on poikki joen ylittävän sillan uusimisesta johtuvan työmaan takia ajalla 15.1. – 14.4.2024. Edellä mainittuna aikana linjat linjat 802 ja 890 ajetaan Hämeenkoskelle itäisestä …
Linjat 2, 2U ja 4 kulkevat taas normaalisti
10.1.2024
Linjoilla 2, 2U ja 4 on ollut haasteita liikennöinnissä ja linjojen vuoroja on jäänyt ajamatta kokonaan. Reissu Ruoti Oy:n kanssa käytiin neuvotteluita alkuviikosta (vk2) liikenteen …
Lakon vaikutukset 13.-14.12.2023
13.12.2023
Hämeenlinnan seudun joukkoliikenne on Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto ry (AKT ry) poliittisen lakon vuoksi pysähdyksissä torstaina 14.12.2023 seuraavien liikennöitsijöiden osalta: Linjat Hauholle, Tyrväntöön ja Lammin …